Salutogenealogia

Chodzi o odkrycie równowagi pomiędzy siłą przyciągania i siłą wyporową. Z jednej strony mamy wodę spływającą w doliny, z drugiej tę, która wznosi się ku szczytom. Słońce utrzymuje się pomiędzy nimi.

Ważne jest zrozumienie, iż nasi dziadkowie, jak i ci wszyscy, którzy nas poprzedzili zawsze wnoszą dla nas te dwa paradoksalne aspekty. Z jednej strony mamy więc tę osobę, która zaistniała w historii, w jakimś określonym czasie, o którym wiemy, że przemija. Musiała pokonać swoją osobistą ścieżkę, odpowiadającą jej własnym potrzebom. Skonfrontowała się z trudnościami i pokonała pewne przeszkody. Tajemnice, żałobę, rozstania i różnego rodzaju inne napięcia. Tę stronę rzeczywistości jesteśmy w stanie uchwycić głową. To ta strona, którą pamiętamy, bądź którą nam opowiedziano. Można ją wyłożyć do wglądu na drodze poszukiwań genealogicznych i nad nią spekulować. Pojawiła się więc pewna osoba, przyglądamy się temu czego dokonała, bądź temu, co myślimy, że dokonała. Pozycjonujemy się od strony mitologii rodzinnej, gdzie rzeczywistość jest przesiewana przez sito indywidualnych interpretacji. Ma to trochę wspólnego ze snem, o którym wcześniej mówiłem, z iluzjami, w których lubimy się kołysać, analogiami, które wydaje nam się, że odkrywamy. Ktoś był świętym, ktoś inny potworem. Może się jednak łatwo okazać, że święty nie był aż taki święty, a potwór miał serce…

Oczywiście, nasi przodkowie posiadają też ten drugi aspekt. Aspekt przeciwstawny, biegunowy. Aspekt ten nie znajduje się w przeszłości, lecz wypływa ze źródła, które znajduje się w przyszłości. Wcielają oni dla nas funkcje dziadków.

 

Guillaume Lemonde

130 pages

 

Livraison en Pologne

Livraison en Suisse

Livraison en France ou en Belgique
Livraison partout ailleurs dans le monde